از سفید برفی تا ...

سلام

چند روز پیش خونه دوستی مهمان بودیم که موقع برگشت دختر گل میزبان لطف کرد و به پسرک سی دی کارتون سفید برفی و هفت کوتوله را امانت داد!

به لطف پسرک روزی 3-4 بار در سانس های ظهر و عصر و آخرشب ما این فیلم را به طور کامل می بینیم! البته سرسری!

یک بار بهش دقیق شدم! این انیمیشین سال 1937 توسط والت دیزنی ساخته شده! به طراحی چهره سفیدبرفی دقت کردم! خیلی برام جالب بود! زیبایی سفیدبرفی کاملا منطبق بر سلیقه همان سال هاست! یک زن ظریف با پوستی بسیار سفید، صورت گرد، لب های کوچک و قرمز، لپ های سرخ و گلگون و صورتی مینیاتوری! چهره سیندرلا که انیمیشینش در سال 1950 ساخته شده چهره ای شبیه به سفید برفی داره! روند تغییر چهره پرنسس های والت دیزنی خیلی جالبه! کم کم چهره ها کشیده تر شد، گونه ها برجسته، چشم های درشت، لب ها و دهانی بزرگ تر و پوستی تیره تر، هیکلی که کمی اغراق امیز بود! کمر بسیار باریک، سیـ.نه های درشت تر و با.سن بزرگ تر، این روند ادامه داشت تا دیگه در انیمیشن های جدید عملا پرنسس داستان سیاه پوست میشه!!!!! تفاوت در معیار زیبایی واقعا جالبه! از سفید برفی به پرنسسی سیاه پوست! (اسمش چیه؟! )

یادمه مادرم می گفت زمان نوجوانی و جوانیش زنی زیبا بود که سفید و تپل باشه! مادر منم یک دختر لاغراندام سبزه بود و همیشه از این که دخترعموهای سفید و تپل مپلش مسخره اش می کردند دلگیر و ناراحت بود! ( اون دخترعموها الان دیدنیند واقعا! ) بعد الان تیپ هیکلی مادر من مد شده و یکی از مظاهر زیبایی! بعد اوج بدبختی اینه من به جای این که به مادرم برم از این لحاظ به یک عمه ندیده ای رفتم که مامانم میگه سفید و خوشگل و چشم سبز و تپله و این عمه جان لطف فرمودند از این همه صفات پسندیده همون قسمت تپلیش را به بنده مرحمت نمودند!!!!!!!! ( حالا من یک برادری دارم با قد 180 هرچی هم می خوره و زور می زنه به 60 هم نمی رسه! شانس را می بینید؟! )

یا مادرم میگه زمان های مادر مادربزرگ و مادربزرگم موی پشت لب دیگه اوج زیبایی بوده! بعد تازه یک رژلب سرخ هم می زدند این زیبایی بیشتر نمایان بشه!!!!!! ( تصور بفرمایید موقع دست و روبوسی حاج آقا با حاج خانم یک دفعه سبیل هاشون به هم گره می خورد!!!!! ) یا مامانم تعریف می کنه زمانی که مادربزرگم ازدواج کرده بوده و کم سن و سال بوده جاری هاش بهش حسودی می کردند و می گفتند وای خوش به حالت چه قدر پاهات مو داره! خیلی خوشگله! مخصوصا وقتی جوراب نازک بپوشی!!!!!!!!!!!!!!!!! بعد حالا این ژن پرمویی شده برای من چند نسل بعدشون دردسر! تا موهای صورتت را اصلاح می کنی موهای دستت در آمده تا موهای دست را درست می کنی موهای پاهات در آمده تا از اپیلاسیون پاهات فارغ میشی می بینی ای داد بر من باز که موهای صورتم درآمد! و این سیکل همچنان ادامه داره!!!!!!!!!!!

سطور بالا را هر کی بخونه به نظرش خیلی تهوع آوره تصور زنی که با سبیل های پرپشت رژلب قرمز هم بماله! ولی زمانی این اوج زیبایی زن بوده! ( یاد عکس سوگلی های ناصرالدین شاه بیوفتید! )

معیار زیبایی در طی سالیان سال مدام در حال تغییره! مثل لباسی که مد میشه! حتی در ذهن آدم ها هم معیار زیبایی متفاوته! ممکنه یکی که به نظر من زیبا باشه برای دیگری معمولی و عادی باشه!

فکر می کنید اگه کسی مثل آنجلـ.ینا جو.لی که الان دیگه بت زیبایی شده زمان ملکه ویکتوریا بود زیبا به نظر می رسید؟! یا برعکس اگه کلئوپاترا در زمان حال بود همین قدر به زیبایی و افسونگری معروف می شد؟!

واقعا زیبایی چیه؟! یک چیز قراردادی؟! یک چیزی مثل مد؟! کی معیارهای زیبایی را تعیین می کنه؟! یعنی چه کسانی در طول زمان مشخص می کنند چه چیزی زیبایی محسوب میشه؟!

 

پیوست 1: بعد از این که دانشگاه قبول شدم چند باری مادرم ازم پرسید نمی خواهی بینیتو عمل کنی؟!؟! گفتم نه! صبر می کنم این قدر بقیه بینی هاشون را عمل کنند که کم کم همه بینی هاشون قلمی و کوچولو و سربالا بشه بعد کم کم بینی بزرگ مد میشه و بینی من میره رو بورس!!!!!!!!!!!!!! فکر می کنید اصلا زمانی می رسه بینی من مد بشه و من هم زیبا بشم مثلا؟!؟!

پیوست 2: راستش هرچی نشستم و تجزیه و تحلیل کردم چهره پرنس های داستان های والت دیزنی چه تغییری کرده به نتیجه ای نرسیدم! یعنی اصلا پرنس ها در افسانه های والت دیزنی نقش چندانی ندارند در حد یکی دو دقیقه!!!! یعنی دقت کردید این پرنسس ها هستند همه اتفاقات هیجان انگیز و خطرناک داستان را از سر می گذرونند و با جادوگرها می جنگند و ... و نقش پرنس اینه که فقط در آخر داستان بیاد و دست این پرنسس را بگیره و ببره به قصر و بعد happily ever after و ... یعنی من موندم چرا دخترهای ما منتظر یک شاهزاده ای هستند که بیاد و با مشکلات بجنگه و اون ها خوشبخت کنه!؟!؟!؟!!! والا در افسانه هام این پرنسس ها بودند که با جادوگرها جنگیدند! حالا از بحث دور شدیم! خلاصه که در طول زمان من تغییر به خصوصی در قیافه پرنس ها احساس نکردم!

پیوست 3: اون قسمتی از فیلم سفید برفی هست که کوتوله ها به ردیف میشند سفیدبرفی ببو.سدشون؟! خیلی برام جالب بود! بو.سه یک زن زیبا با یک مرد چه می کنه؟! اخم های چندین و چند ساله یک کوتوله را باز می کنه؟! یا باعث میشه برای خوشحالیش دست به کارهایی بزنند که در طول عمرشون نزدند!!!!! حالا در مورد همه زن ها صدق می کنه یا فقط زیباهاشون؟!؟!؟

 

/ 39 نظر / 27 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آقای رگبار

در مورد پیوست 2 هم باهات هم عقیده ام . کلا زنان ما معطل مردان هستند که بیایند تا از یز یوق مردانه خارجشان کنند

ساناز

به نظرم زیبای تعریف خاصی نداره و بستگی به سلیقه شخصی داره و البته نسل به نسل هم نظر ها عوض میشه

فرناز

خیلی ناراحتم کلی نظر دادم و این پرشین دیوانه نشونش نداد

مامان دينا

سلام .با اين توصيفات شما اگه اون زمونا به دنيا اومده بودم چقدر تو بورس بودما.شانس رو مي بيني[گریه].اما قربونت برم كجاي شما چاقه. از اون تاب بنفشي كه خريديد مي گم[قلب].اما من هنوز هم مي گم سفيد برفي زيباترين بانو است.[قلب].وب آشپزيم به روز شد. اگه وقت كرديد سر زده و منو با پيشنهاداتتون مستفيض نماييد[خجالت]

نازی

منم همیشه میگم اگه من زمان ناصرالدین شاه بودم می شدم سو گلی حرام سراش[نگران]

در اغوش یک غریبه

ای بابا درست دردسر من رو گفتی اقوام مادری من از مهاجرین روس هستنو همگی بسیار زیبا و البته قد بلندو چاق بخصوص مادر بزرگم و این بنده حقیر هم درست مثل تو از ان همه زیبائی سهم کمی دریافت کردم و تپل و قد بلند از کار درامدم طوریکه یکی ازدوستان مادر بزرگم همیشه من را میددی میگفت تو کپی نامرغوب مادر بزرگ و بیشتر هم به این دلیل بود که مادر بزرگم چشمای رنگی قشنگی داشت اما چشمهای من قهوه ای هستن

فرناز

میدونم.من اون موقع رو نگفتم که.منظورم الانه.یعنی بعد از این اگه مد بشه من قبولش نمیکنم

الی

نسوان در اصفهون دست بکار احیایه سنت آبا و اجدادی شدن و سیبیل نگو بلا بگو رژ قرمز هم میزنن پیرزنا که آبادن[اوه]

جوجو

سلام دینا خانومی.....واقعاناااااااااا...عجب فکر ازادی داری ها!به چیزایی فکر میکنی!!!!!طرز فکرت رو دوست دارم..باحالی....[خجالت][ماچ] اره...دقیقا همین حرفی که میزنی در مورد مادرتون...مامانه منم میگه همیشه زن عموم که بشه جاریش همیشه مسخره اش میکرده با خاطر لاغر اندامیش..ولی الان همه به مامانم میگن از نظر هیکل مثل دختر 14 ساله ای....از بس خوش اندامی!!!!! سوالت خیلی سخته..واقعا کی زیباست؟!و زیبایی چیه؟! به نظر من تو هر دوره فرق میکنه!اونم بسته به خواسته مردم همون دوره داره! من مطمئنم که یه روزی که بالاخره بینی من و تو هم مد میشه[چشمک]

جوجو

من واسه این پستت نظر گذاشته بودم..کوشش؟![دلشکسته]